Fren-DiskOtomobil kullanıcılarının yarısından fazlasının göz ardı ettiği fren bakımı esasında arabalarımızın en mühim aksamlarıdır . Fren sistemi yıllarca benzer fren sıvısıyla çalıştırılır ve şayet eksilme gözlemlenirse yedek haznesine ek yapılır . Bu hata uygulamanın zararını çoğu kullanıcı farkında bile olmadan belkide hayatlarıyla ödüyor . Bunun ne türlü meydana geldiğini sizlere teknik olarak açıklayayım . Şayet arabanın hidroliğinde eksilme varsa bu şu manaya ciro arabanın fren hidrolik hattında kaçak meydana geldiğini ve sistemin tespit edecek bölümünde frenlemenin fit meydana geldiği manasına ciro .

spor göze fren göze diskler göze bir

Frenlemenin hattın bir bölümünde yoksun olması anlık bir frenleme anında arabanın beklenmeyen bir yana çekmesi manasına ciro . Normal bir yavaşlamada fark edilemeyen bu çekme tam frenleme yapıldığında otomobil hem frenleme mesafesi olarak uzayacak benzer zamanda çeşitli yönlere kaçış yaşanacaktır .

Arabada fren bakımı itinalı olarak her 2 senede bir yapılması gerekir . Bu iş amaçlı inşa edilmiş test merkezleri veyahut kontrol istasyonlarında inşa edilmiş olan testlere itina gösterilmesi ve aksaklık olarak kaydedilen fren sıkıntıları kesin orjinal parçayla değiştirilmelidir . Araba frene basıldığında direksiyonda titreme varsa dikler yamulmuş demektir . Yamulan diskler üstünde torna işlemi yapılması çok sıhhatli olmaz .

Fren sistemi bakımı yapılırken uyarı edilmesi gereken olan konular:

1 . Fren diskleri gereken kalınlıkta olup olmadığı kontrol edilmelidir .

2 . Fren balataları değişimi bilhassa disklerin minumum seviyelere indiği zamanlar ek olarak sık sık kontrol edilmelidir .

3 . Fren diskleri değiştirilirken kesinlikle balatalarda değiştirilmelidir .

4 . Fren balataları çalıştırma silindirleri kesinlikle terleme istikametinden kontrol edilmeli .

5 . Fren hidroliği kirlilik istikametinden kesinlikle kontrol edilmelidir .