tuvturk

TÜVTÜRK Otomobil Muayene İstasyonları, otomobil muayenesi öncesinde uyarı edilmesi gereken olan 10 basit adıma konusunda tek kılavuz hazırladı.
Ulaştırma, Denizcilik ve Bilgi haberleşme Bakanlığı’nın saptama edildiği standartlarda tüm ülke genelinde otomobil muayene hizmeti verici TÜVTÜRK Otomobil Muayene ?stasyonlar? ‘ndan yapılmış olan bildiride, otomobil muayenesi öncesinde uyarı edilmesi gereken olan 10 basit adıma uyarı çekildi.
TÜVTÜRK İletişim ve İş Geliştirme Direktörü Koray Özcan, bildiride yer alan değerlendirmesinde, periyodik otomobil kontrolünün trafik güvenliği amaçlı yaşamsal ehemmiyete sahip meydana geldiğini dile getirerek, “Tek Otomobilin periyodik kontrolünün eksiksiz olması, yalnızca kullanıcısının değil, yoldaki öbür vatandaşların da güvenliğini artıran tek sürü mühim tek öğe. Biz de, otomobil muayene şuurunun artırılması ve müşterilerimizin muayene aşamalarını daha huzurlu tamamlamaları amaçlı muayene öncesi inşa edilmesi gerekenleri paylaşmak istedik” diye sohbet etti.
Bu çalışmayla otomobil sahiplerinin muayene zamanı konusunda daha çok bilgi sahibi olmalarını amaçlarıklarını dile getiren Özcan, TÜVTÜRK’ün, Ülkemiz’nin 81 şehrinde, 73 gezici, 197 sabit ve İstanbul ve Antalya’da motosikletlere özel 3 istasyonla beraber toplamında 273 istasyonu yer aldığını belirtti.
belediye Otomobil muayenesi öncesinde mühim 10 adım
Açıklamaya yönelik, muayene vakti gelen otomobil sahipleri, TÜVTÜRK muayene istasyonlarına gitmeden, belirledikleri gün ve saat amaçlı buluşma alabiliyor. Randevular, “www.tuvturk.com.tr” web sitesinden ve “0 850 222 88 88” numaralı çağrı merkezinden parasız olarak alınabiliyor. Bu hizmet TÜVTÜRK istasyonlarının çoğunda yer alıyor.
TÜVTÜRK internet sitesi veya çağrı merkezinden edinilen buluşma saati, muayenenin başlangıç saatini değil, otomobil sahibinin alıcı onay işlemlerinin yapılacağı 1/2 saatlik arayı bildiriyor. Otomobil muayene işlemleri, onay işlemlerini takiben, aşağı yukarı tek saat devam ediyor. İstasyon meydanına giriş, alıcı onay ve sorgulama ile muayene zamanı de göz önüne alındığında, özellikle megakent merkezlerindeki yüklü istasyonlarda aşağı yukarı 2 saatlik tek zaman bölünmesi ve zaman planlamasının bunun için yönelik inşa edilmesi öneri ediliyor.
Yasalarla belirlenmiş şartlar nedeni ile buluşma alma sürecinde ve muayene öncesinde araçlar amaçlı borç denetimi yapılıyor ve trafik ücret cezası, motorlu oto vergisi ve köprü, otoban borçları sorgulanıyor. Borcu yaşanan otomobillerin buluşma alınsa bile, muayenesi yapılamıyor. Bu sebeple, otomobil sahiplerinin buluşma alımı esnasında borç vaziyetini öğrendikten ardından şayet borç varsa kesinlikle ödeyerek gelmeleri gerekmektedir.
Muayeneden öncesinde egzoz çıkarma ölçümünün kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu hizmet TÜVTÜRK istasyonlarından da alınabiliyor.
İstasyonlara muayene hizmeti içingelinirken, Otomobilin ruhsatı, kimlik ve trafik sigortası hazırlıklı bulundurulması gerekmektedir. Otomobil LPG/CNG’li ise Gaz Sızdırmazlık Raporu gerekmektedir. Ancak bu vesikanın olmaması Hafif Hata olarak değerlendiriliyor.
Araç, getiren kişiye ilişkin değilse vekalet vaziyetini gösterir dokümanların kesinlikle bulundurulması gerekmektedir. Hakikat kişi ve şirketler amaçlı çeşitli vaziyetlerle ilgili detaylı bilgi amaçlı www.tuvturk.com.tr adersinden alınabiliyor.
Eğer araçta tek tadilat yapılmışsa Tadilat Muayenesine başvurulmalı ve yukarıdaki belgelere ayrıyeten Gaz Sızdırmazlık Raporu ve Montaj Saptama Raporu, görevli mühendis aracılığıyla çizilen onaylı tadilat projesi ve hesaplarıyla Ülkemiz Sürücüler ve Otomobilciler Federasyonu’na ilişkili odalardan alınacak EK belediye bir vesikası isteniyor.
Araç muayene fiyatları yıllık olarak Eriştirme, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Yolu Aranjman Evrensel Müdürlüğü’nün genelge ve emirleri doğrultusunda belirleniyor. Ödemeler, nakit olarak alınıyor. 2014 seneyi amaçlı muayene fiyatları otobüs, kamyon, cazip ve tanker amaçlı 223,02 lira; araba, minibüs, kamyonet, özel amaçlı oto, arazi taşıtı, römork ve yarı römork amaçlı 165,20 lira; römorklu ve römorksuz traktör, motosiklet ve motorlu bisiklet yarışı amaçlı 84,96 TL olarak alınıyor. 2014 seneyi amaçlı egzoz çıkarma ölçümü ücreti 35 TL olurken, önce kez ölçüm yaptıran otomobillerin 6 liraya Motorlu Otomobil Egzoz Gazı Çıkarma Ruhsatı alması gerekmektedir.
2918 sayılabilir Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. Maddesi layıkıyla, muayene zamanı geçirilen araçlardan, gecikilen her ay amaçlı yüzde 5 fazla muayene ücreti tahsil ediliyor. Kanunlar icabı gecikmeler 30 yevmiye dilimler şeklinde oluyor. Tek yevmiye veya 20 yevmiye gecikme tek ay olarak değerlendiriliyor.
Araç muayene esnasında, traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler haricinde tüm motorlu araçlarda tek tane önce destek çantası, 2 tane üçgen reflektör, Otomobilin cins ve kullanım emeline yönelik tane ve ölçüsü değişim gösteren büyük yangın söndürme aleti ve stepne bulunup bulunmadığı kontrol ediliyor. Bunların eksikliği hafif hata olarak değerlendirildiğinden, muayeneye gelmeden öncesinde gereken ekipmanların kontrol edilmesi öneri ediliyor. Patlamayan lastik veya lastik tamir kulübü yer alan araçlar benzeri orijinalinde stepne mevcut olmayan araçlarda stepne bulundurulması zaruri değilken, motosiklet sahiplerinin muayeneye gelirken kasklarını da getirmeleri zaruri tutuluyor.