arac-vergiMotorlu taşıtlardan alınan Özel Tüketim Vergisi’nde yeni dönem başlıyor… Mecliste kabul edilen kanun tasarısına göre, sıfır otomobil satın alanlar artık motor hacmine göre değil, fiyatına, ağırlığına ve kasa türüne göre vergi ödeyecek.

Motorlu taşıtlardaki Özel Tüketim Vergisi’nde yeni düzenlemeyi içeren kanun tasarısı meclis plan bütçe komisyonunda kabul edildi.

Buna göre ÖTV’de artık sadece motor silindir hacmine dayalı vergilendirme sistemi geride kaldı.

Tasarıyla aracın cinsi, sınıfı, ağırlığı, konforu hatta spor olup olmaması gibi unsurlar vergi derecelendirmesinde belirleyici olacak.

“ARAÇTA SUNRUF VAR MI NAVİGASYON VAR MI ARACIN SATIŞ FİYATI NE KADAR BUNA GÖRE BİR ORAN UYGULANDIĞINDA 50 BİNE MÜTAZİ BİR ARAÇ ALAN KİŞİNİN ÖTV Sİ YÜZDE 40 İSE 150 BİN LİRAYA AYNI MOTOR GÜCÜNDE AMA DAHA KONFORLU ARAÇ ALAN VATANDAŞIN ÖDEYECEĞİ ORAN DAHA FAZLA OLACAK.”

56 BİN LİRALIK ARAÇ 161 BİNE GELİYOR

Vergi uzmanı Ozan Bingöl’ün hesaplamasına göre sıfır bir ithal araçta vergi yükü şöyle:

Ülkeye giriş fiyatı: 56.000 lira (Avrupa fiyatı yaklaşık 17 bin euro)

ÖTV (yüzde 145): 81.200 lira

KDV (yüzde 18): 10.080 lira

ÖTV’nin KDV’si: 14.616 lira

Bayi kârı hariç satış: 161.896 lira

Ayrıca aracın emisyon türü ve emisyonun değeri de vergilendirme sistemine tabii tutulacak.

” EGSOZDAN ÇIKAN EMİSYON GAZLARININ ÖLÇÜM DEĞERLERİ DE DİKKATE ALINACAK. ÇEVREYE DAHA AZ KİRLETEN ARAÇLAR DAHA AZ ÖTV UYGULANACAK.

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, söz konusu uygulamayla adaletsiz sistemin önüne geçileceğini söylüyor.

“ÇOK KONFORLU ARAÇLARI CC MOTORLAR ÜRETTİLER YANİ MÜTEVAZİ BİR ARAÇ ALANLA AYNI ÖTV ORANIIYLA ÜLKEMİZE GİRDİ. BU ARAÇLAR LÜKS OLDUĞU İİÇİN AYNI ORAN OLMASI ADALETSİZ GÖRÜLÜYORDU ŞİMDİ BU ADALETSİZLİK ORTADAN KALKACAK.”