Twin Turbo teknolojisi ve doğrudan benzin enjeksiyonlu yeni V8 motor, aynı şekilde BMW X6 yılında dünya lansmanını yapıyor. , 400 hp ve 450 lb azami tork maksimum motor çıkışı ile sekiz silindirli 4,4 litre displacing-1,800-4,500 rpm motor hızı alışılmadık büyük aralığında mevcut, m en güçlü motoru hiç bir BMW X Modeli görülmektedir.

Yeni sekiz silindirli aslında gerçekten onun olağanüstü itme sadece aracılığıyla ve kuvvet çekerek, aynı zamanda kompakt boyutları ile etkileyici. Bunun için ilk sekiz silindirli benzinli motor dünyanın V ile turbo silindir iki sıra arasındaki bölümü olmaktır.

Güçlü hatlar ve saf dinamikler BMW X6 M’de ayırd edici olan M özellikleridir. Coupé benzeri üst çizgi dinamik şekilde arkaya akarak geniş omuz bölgesiyle birleşir. Hava girişlerindeki aerodinamik açıdan optimize edilmiş hava kanalları ve tekerlek bombesi hava kanalları gibi klasik motorsporu özellikleri son derece sportif bir karakteri dışa vurmaktadır. M çift egzoz boruları üstün performansı ifade etmektedir.

Atletizm ve çok yönlülük artık birbirini dışlamıyor – BMW X6 M sayesinde. Sürücü ve öndeki yolcu kusursuz baş ve bacak mesafesinin tadını çıkarabilir, ve bu yüksek performanslı Spor Aktivite Coupé’si arka bölümde koltukları ve hatta şanzıman tüneli sayesinde zemini bile bağımsız olan iki kişilik yere sahiptir. Bagaj bölmesi 570 litre kapasiteye sahip, bu kapasite arka koltuklar katlandığında 1,450 litreye çıkabiliyor. Mükemmel bir sportif yolculuk için ideal ön koşullar: uzun mesafeler boyu süren bir keyif ve son düzlüğe kadar devam eden motivasyon duygusu x 6 görülmekte .

Adaptif Sürüş, aktif devrilme kararlılığı ve Dinamik Sürüş ve Elektronik Amortisör Kontrolü’nü (EDC) kapsar.M’e özgü yapıyla – 10 mm daha alçak süspansiyon ve daha sert destek yayları – bağlantılı olarak Adaptif Sürüş eşsiz dinamik, konfor ve güvenlik sağlar. BMW X6 M’de gövdenin yana yatması azaltılmış ve direksiyon davranışı ile yük değişim reaksiyonu optimize edildi.