2011 Jeep Grand Cherokee’de ilk etapta ABD için 2 motor seçeneği sunulacak. Bunlardan ilki 3.6 litrelik Pentastar V6 motor. Değişken supap zamanlamasına sahip bu motor 280 HP güç ve 353 Nm tork üretiyor. Bunun dışında ayrıca 5.7 litrelik, 360 HP güç ve 520 Nm tork üreten Hemi motor seçeneği mevcut. Tabi araç Avrupa pazarına sunulurken, muhtemelen eski Grand Cherokee’den tanıdığımız 3.0 litrelik dizel motorlarada   satışa sunulacak. 

Quadra-Lift ile birlikte aracın arazideki diğer bir silahı ise Selec-Terrain. Quadra-Trac II ve Quadra-Drive II aktarma sistemleri ile birlikte standart olarak sunulacak bu sistemde, tıpkı Land Rover’larda olduğu gibi kum-çamur, kaya, spor ve kar için özel programlar bulunuyor. Bu sayede sürücü değişen yol koşullarına yönelik olarak otomobilin çekiş karakterini ayarlayabiliyor.

 Quadra-Drive II sisteminin Qaudra-Trac II’ye göre en büyük farkı arkada elektronik limitli kaydırmalı diferansiyel kilidi (ELSD) bulunması. Bu iki sistem dışında Quadra-Trac I adlı kilitli diferansiyel, low range gibi seçenekleri olmayan baz bir 4×4 çekiş sistemi de yeni Jeep Grand Cherokee’nin aktarma sistemleri arasında.

 

Jeep, yeni Grand Cherokee’de üç farklı 4×4 sistemi kullanıyor. Baz versiyon Quadra-Trac I sürekli dört çeker olarak çalışırken Quadra-Trac II iki farklı hızla torku uygun olan aksa yüzde 100 oranında aktarıyor.

 Son olarak da Elektronik Sınırlı Kaymalı Diferansiyel sistemine de sahip olan Quadra-Drive II Grand Cherokee’nin 4×4 seçenekleri arasında yer alıyor. Selec-Terrain sadece Quadra Trac II ve Quadra Drive II versiyonlarında bulunuyor.