ISO 9001 kalite belgelendirme nasıl alınır ve iso 9001 kalite belgesi almak için en uygun fiyat aralığı nedir? ISO 9001 maliyetleri çok yüksek midir? Kalite belgelendirme süreçleri çok masraflı olur mu, ne kadar bir harcamayla ve kaç liraya ya da kaç paraya iso 9001 belgesine sahip olabiliriz?

Bu konuda fiyatların pahalı olduğunu söylemek zor. Giderek daha düşük rakamlara artık sistem kurulabilir ve sertifika almakta mümkün. Çok geniş bir yelpaze de fiyat teklifleri alan firmalar nasıl bu kadar geniş bir fiyat aralığı verildiğini merak ediyorlar. Hizmet sektörü diğer sektörler gibi değil. Çalışan sayısı, iş ortamı, denetçileri, evrak ve baskı maliyetleri akreditasyon çalışmaları genel giderler kalemlerini meydana getiriyor.

Marka değeri bulunan büyük belgelendirme kuruluşlarından tutanda küçük ve orta ölçekte faaliyet göstermeye çalışan yüzlerce işletme arasında rayiç bedeli bulunmuyor. Ortalama olarak aslında belirgin olansa daha pratik çözümlerle beraber fırsatlarında oluşması. Şimdi belgelendirme kuruluşu bir denetime girecekse doğal olarak darklar ortaya çıkabiliyor. Ortalama sadece denetim ve sertifikaların tutarı 2000 – 8000 tl arasında farklılık gösterebiliyor.

Tam bir konumlandırma bulunmuyor. Verilen hizmetin yapılan işin kalitesi de belirleyici olabiliyor. Tek belge için verilen teklifle üçü için yapılan öneri arasında uçurum olmasada indirim oluyor.

Tek kriter çalışan sayısı değil. Örnek bir teklife bu videodan ulaşmak mümkün. Bunlar kesin rakamlar olmamakla birlikte ortalama fikir vermesi adına önemli diyebiliriz.

En sağlıklısı iso 9001 belgesi fiyatı kaç para öğrenmek için tüm firmalardan teklif almak ve karşılaştırma yaparak karar vermek gibi görünüyor.