Birbirinden farklı birçok opsiyonu ile en büyük sorunlarınıza dahi çözüm üretir. 

 17 m³ yük alanı 

Standart olarak ADAPTIVE ESP,Yüksek kalite iç döşeme,4 gövde uzunluğu ve 3 tavan yükekliği,Opsiyonel olarak 4×4 sürüş,

Sprinter panelvan yük taşıma kapasitesinde standartları belirler. Dört farklı gövde uzunluğu ve süper yüksek tavanı ile Sprinter panelvan 17 m³ ve 2710 kg taşıma kapasitesine ulaşır. Daha küçük bir araç mı tercih edersiniz? Sorun değil. Uyarlanabilir yük bölümü bu sorunu da ortadan kaldırır. 

6 vitesli düz şanzıman ,2 adet standart CDI dizel motor seçeneği ,1 adet benzinli motor seçeneği ,5 vitesli otomatik şanzıman  sunulmakta.Sprinter’in ekonomik 4 silindirli CDI motorları etkileyici bir motor gücüne sahiptir. Tüm motorlarda bulunan yüksek basınçlı enjeksiyon teknolojisi motor hızına bakılmaksızın nispeten sürekli bir enjeksiyon basıncına olanak sağlamaktadır.  

 Tüm CDI dizel motorlar standart olarak geliştirdiğimiz dizel partikül filtresiyle donatılmıştır. Bu filtre duman partiküllerinin %95’inden fazlasını ortadan kaldırmakta ve EU4 standartlarına uymaktadır.


Sürekli yeniden üretim filtrenin tıkanmasını engellemektedir. Bu sayede dizel partikül filtresi bakım gerektirmez.
110 kW (150 hp) güçlü ekonomik standart olarak sunulan 4 silindirli dizel motor yaptığınız yıllık kilometre çok yüksek olsa dahi kendini amorti eder.
95 kW (129 hp) güçlü ekonomik 4 silindirli dizel motor sadece 7,5 m3 modellerde standart olarak sunulmaktadır.

Ağır görevler için 135 kW (184 hp) güce sahip özel V6 CDI motoru mevcuttur.Kullanışlı ECO Start/Stop sistemi dört silindirli CDI dizel motorlu ve düz şanzımanlı araçlar için opsiyonel donanım olarak mevcuttur.

Motor çalışır durumdayken sürücü sistemi devreye sokarsa, araç vites değişimi olmadan üç saniyeden fazla bir süre durunca veya debriyaj pedalına basılır basılmaz bağımsız olarak motoru çalıştırmaktadır.

Yakıt tüketimi, ses ve egzoz gazı emisyonları düğmeye bir dokunuşla önemli ölçüde azaltılmaktadır. 

  

  Sprinter 4×2 : mükemmel yol tutuş 

Islak yollarda araç kullanırken veya bir römork çekerken bile Sprinter arka tekerleklerindenden tahriki, rahat yol tutuşunu temin etmektedir.  Sprinter 4×4 :       İlave çekiş yardımı 

Sık sık zor şartlar altında çalışmak zorunda kalıyorsanız size standart ADAPTIVE ESP® ve Elektonik Çekiş Sistemi 4ETS sistemlerine sahip opsiyonel donanım tüm tekerleklerden çekişli sistemi öneririz.

Tüm tekerleklerden tahrik sistemi motor gücünü 35:65 oranında bölerek sırasıyla ön ve arka dingillere aktarmaktadır.

4MATIC, Elektronik Çekiş Sistemi 4ETS’yi kullandığı için hiçbir mekanik kilitleyici diferansiyel bulunmamaktadır. Bu sistem tek tek patinaj yapan tekerleklere otomatik olarak fren gücü uygularken aynı zamanda yeterli çekiş ile tekerleklerdeki torku artırmaktadır.

Bunun sonucunda pek çok durumda daha iyi çekiş ve yol tutuş stabilitesi ortaya çıkmaktadır: buzda, karda, ıslak yapraklar üzerinde, kötü yollarda, ıslak zeminlerde veya bir römork çekerken.                      

    Fiyatlarıyla detaylı bilgi için burayı tıklayınız.