DAHA piyasaya çıkmadan 1500 adedin üzerinde sipariş alan dört kapılı ve dört kişilik Fisker Karma, tecrübeli otomobil tasarımcısı ve Fisker Automotive’in CEO’su Henrik Fisker’in tasarımını Quantum Technologies’in temiz Q-DRIVE ile (takılabilir hibrid güç aktarım mekanizması) bir araya getirmiş. Dünyanın ilk lüks plug-in hibrid otomobili unvanına sahip araç, hibrid sistem gücünü lityum-iyon teknolojili gelişkin bir pil paketinden alan, her biri 201 beygirlik iki elektrikli motordan alıyor. 260 beygirlik ve 2.0 litrelik bir turbo motor doğrudan enjeksiyonlu benzinli motoruna bağlı bir jeneratör ile genişletilmiş menzil kabiliyeti sağlıyor. Fisker Karma 201 kilometrelik maksimum hızı ve 5.8 saniyede 0-100 kilometre hıza ulaşırken, elektrikli motorla 80 kilometre yol yapıyor. Araçtaki benzinli motor 80 kilometrenin üstünde pilleri şarj etmek için kullanılıyor
Fisker’in Kurucu Ortağı ve CFO’su (Mali İşler Direktörü) Bernhard Koehler, Paris fuarında yaptığı açıklamada Şubat ayında seri üretimine başlayacakları Karma için şimdiden 3 bin kişinin kapora vererek aracı sipariş ettiğini belirtti. Koehler, “Biz 15 bin adet Karma’nın yarısını Amerika yarısını Avrupa’da satmak istiyoruz. Türkiye, Yunanistan, Kıbrıs, Romanya ve Bulgaristan distribütörümüz olan Türk ortağımız BD Otomotiv, Avrupa’daki satışlarımızın önemli bir kısmını yapacak” dedi.
Fisker Ocak ayında lityum iyon batarya yapımcısı A123 Systems Inc. ile tedarikçilik anlaşması imzaladığını duyurmuştu.

Şirket, Karma’nın ilk etaptaki üretimini, Finlandiya’daki Valmet Automotive’e yaptıracak. Bu şirket şu anda Porsche için Boxster ve Cayman spor otomobillerini üretiyor. Sözcü Russell Datz şirketin başlangıçta dünya çapında dağıtım için yılda 15.000 Karma üretmeyi planladığını söyledi. 2011’in ilk çeyreğinde düzenli üretime geçilmesi planlanıyor.

Karma 22 inçlik jantlara, alçak, coupe benzeri bir profile ve geniş bir duruşa sahip. Fisker CEO’su Henrik Fisker’in tasarladığı Karma, yine onun tasarladığı Aston Martin V8 Vantage, DB9 ve BMW Z8 gibi şık otomobillerle benzerlik taşıyor.

Şirketin kurucularından biri olan Fisker yaptığı açıklamada, “Yeni bir araç türüyle ve yeni bir markayla, üstün kaliteli araç segmentini değiştirme fırsatı yakaladık. Bu araç çevre konusunda çok duyarlı olan, lüks ama sorumluluk sahibi bir hayat sürme arzularını yansıtan, güzel bir otomobil sürmek isteyen tüketicilere hitap ediyor” dedi.

ABD hükümetinin 529 milyon dolarlık desteğini arkasına alarak elektrikli spor otomobil geliştiren Fisker’in, Paris’te dünya tanıtımını yaptığı ilk seri üretim modeli Karma, fuarın en seksi aracı oldu
450 beygir gücündeki elektrik motoruyla dünyada seri üretimi yapılan en güçlü araç olan Karma’dan yılda 15 bin adet üretilecek.
201 kilometre hız yapıyor

Fisker Temmuz ayında Delaware’deki eski bir General Motors fabrikasını satın almıştı. Şirket 2012’de burada daha küçük, daha düşük maliyetli prizden şarj olan, sedan Nina’yı üretmeyi planlıyor. ABD Enerji Bakanlığı Fisker’e Nina’nın ülke içinde üretime geçmesi için 529 milyon dolar kredi verdi. A123 Systems de, şirkete 23 milyon dolar yatırım yapacak. Bu yatırımın 13 milyon doları nakit, 10 milyon doları da A123 hisse senetleri şeklinde olacak.

Fisker Automotive Karma’yı geliştirmeye 2007 yılındaki kuruluşundan yalnızca birkaç ay sonra başlamıştı.
TÜRKİYE’DEN 4 SİPARİŞ

ABD Otomotiv ve Başkanı Osman F.Boyner’le çalışmayı şans olarak değerlendiren Koehler, yakın zamanda Türkiye’ye geleceğinin de mesajını verdi. Osman F. Boyner ise yıl sonunda bir tane tanıtım amacıyla Türkiye’ye getireceklerini belirterek, “Şu ana kadar 4 kişi bu araç için sipariş verdi” diye konuştu

ABD’de 87.900 dolardan başlayan fiyata sahip olacak Karma, 403 beygir gücünde, 0’dan 100 km/s’ye 5,9 saniyede çıkabiliyor ve 200 km/s hıza erişebiliyor. Karma ortalama 2.4 litre/100 km’ye yakın yakıt sarfiyatına sahip. Tek bir şarjla 80 km’ye kadar gittikten sonra, hareket gücünü benzinli motor sunuyor.