Nissan’ ın yeni nesil 1.2lt. benzinli motoru görev alacak. Bu motor Note ve Qashqai’ de kullanılan 4 silindirli versiyon baz alınarak yeniden geliştirildi. Yeni motor sübap zamanlama kontrolünü de bünyesinde barındıracak. 80 PS güç üretec.

Bu motora ek olarak Nissan, 1.2 lt hacminde 98PS’ lik güç ve 142Nm tork üretim değerine sahip supercharged bir motoru daha kullanıcıların beğenisine sunacak.ek olan bu motor 108Nm tork üretim değerine sahip olacak.

Her iki motor da manuel ve CVT şanzıman seçeneklerine sahip olacak. Büyük bir dişli çarkın içinde dönen küçük alt dişli sisteminin sayesinde vites sistemi daha geniş vites oranlarına sahip olacak. CVT şanzıman ise önceki CVT şanzıman sistemlerinden %10 daha hafif olacak. Geniş vites oranları sayesinde 1.2 lt’ lik bu motor 1.0lt yakıt ekonomisi sunarken, çevik bir hızlanmayı da beraberinde getirecek.

Yeni Micra’ daki geri park sensörü ise yeni Micra sınıfının ötesindeki 4.5m’ lik dönme yarıçpı, düşük emisyon değerleri ve kolay park edilebilme özellikleri ile göz dolduracak.

Yeni Micra’ da akıllı anahtar, cam tavan, otomatik ön silecekler, hıza duyarlı ses sistemi, Nissan Connect multi medya paketi, start-stop düğmesi, fonksiyonel yol bilgisayarı ve hıza duyarlı kapı kilitleme sistemleri gibi özellikleriyle otmativ piyasasında  yer alacak.Bunların yanı sıra  ABS, ön, yan ve perde havayastıkları, ESP ve aktif gergi emniyet kemerleri gibi aktif ve pasif güvenlik sistemleri sunulacak.