• Gaz pedalına basılıyken vites kolu P (park) ve N (boş) konumundan yabancı tek konuma getirilmemeli.
  • Araç davranış halindeyken P konumuna alınmamalı. Tersi halde kritik hasarlar meydana çıkabilir.
  • Geri vites (R) konumuna geçmeden öncesinde Otomobilin tamamıyla durması beklenmeli.
  • Yokuş aşağıya inişlerde otomobil şüphesiz boşa başka bir deyişle N konumuna alınmamalı.
  • Otomatik şanzımalı araçlarda, motor çalışmadığında şüphesiz vurdurmak olarak bilinen uygulama yapılmamalı.
  • Otomatik şanzıman yağ değişimi zamanlarına kesinlikle uyulmalı. Tersi taktirde yağ bozulur ve bozulan yağ şanzımanın performansında düşüşe ve arızalara ne sebeple olur.
  • L konumundaki sürüşlerde 50 Km’nin üstündeki hızlara çıkılmamalı

 

OTOMATİK ŞANZIMAN NASIL ÇALIŞIR?

Otomatik Şanzıman:Tribün / Tork Konverter (Türbün),servo,hidrolik sistemi,vites,yag pompası kademeleri,Difransiyel,solenoid(selenoid),planet dişli sistemi,sübap,sogutucu,Otomatik Şanzıman Beyinleri(Hidrolik beyin,Elektronik Beyin),saçlar ve balata takımları,tas,bant ve Şanzıman yagı benzeri Otomatik Şanzıman Parçalarını içerisinde barındıran alüminyum muhafazaya sahip tek Şanzıman (Vites) kutusudur.

Otomatik Şanzımanın en kocaman özelliklerinden biri üretici şirketlerin en uyumlu hızlanma ve tork devirlerini hesaba katarak ayarladıkları vites değişiklik müddetleri ile kullanıcı hatasından oluşabilecek problemlerin en üye indirgenmesi ve Otomobilin petrol ekonomisine katkıda yer alması sağlanır. Her ne civarı Otomatik Vitesler manual Viteslere yönelik otomobillerin performansını negatif istikamette etkiliyor olarak bilinsede geliştirilen tertemiz teknolojilere sahip otomobillerin sahip meydana geldiği otomatik vites seçenekler her geçtiğimiz gün performans açısındanda ek olarak iyiyii sürücüsüne çıkarmaya başlamıştır