Klima sistemi olan araçlarda, dışarıdan süzülen havanın kabin içine aktarılmadan önce filtrelenmesini sağlayan filtredir.
Klima filtresi olarak da adlandırılır. Karbonlu ve karbonsuz modelleri mevcuttur.
Sıcak yaz aylarında aracınızın havalandırma sistemini etkilemiş polen, spor, toz, toprak ve sanayi dumanı gibi sistemin çalışmasını aksatacak pislik ve tortulardan kurtularak araç kabininin ısıtma, soğutma, havalandırma sisteminin bakımını yapabilirsiniz.Araç kabini hava kanallarının filtresini sık sık temizlemeli ve belli aralıklarla değiştirmelisiniz. Polen alerjisi gibi alerjileri olan kişiler ile araç içinde sirküle eden havanın temizliği açısından bu filtrenin temizliği önem arz etmektedir.
Aracınız 2000 model veya daha yeni ise aracınız büyük ihtimalle kabin hava filtresi ile donatılmıştır, sürücülerin pek çoğu kabin hava filtresinin varlığından veya araçlarında olup olmadığından bile bihaber olduğundan bakımı aksatılan bu filtre ile tam temizlenemeyen havayı araç içinde solumak durumunda kalabilirler.
POLEN FİLTRESİ NEDİR? NE ZAMAN DEĞİŞTİRİLİR
Polen filtresini kullanım amacı araç içerisine dışardan girmeye çalışan tozları tutarak, aracın içinin temiz hava almasını sağlar. Aracın içerisine temiz ferah bir hava girişini sağlar. İçerideki havanın hoş olmaması sürücünün olumsuz etkilenmesine yol açar. Polen filtrelerinde bulunan aktif karbon tabaka ile aracın içerisine koku girişi engellenmiştir.
Polen filtreleri görevini tam anlamıyla yapabilmesi için gerektiğinde değiştirilmelidir. Polen filtresine yoldan delen nesneler yapışarak kirlenmektedir. Ortalama 13.000–15.000 km de değiştirilmelidir. Kirlenmiş durumda bulunan filtreler aracın içerisine alınan havanın kalitesini düşürür. İlerleyen zamanda aracın içerisinde hoş olmayan kokulara yol açar. Aracın periyodik bakımlarında polen filtresi de değiştirilmelidir. Polen filtrelerinin yılda iki kez değiştirilmesi en uygun olanıdır. Aracın camlarının çok çabuk buharlaşması durumunda, polen filtresinin değişim zamanı yaklaştığı anlaşılır.

Polen Filtresi Fiyatları
Hyundai Accent 18–26 TL
Hyundai Getz 15–21 TL
Opel Vectra 15–20 TL    Bölgelere göre fiyatlar cüzzi değişebilir
Mazda 323 14–18 TL
Fiat Doblo 9–14 TL
Ford Ka 10-13 TL
Renault Clio 9-13 TL