Renault dünya pazarları için geniş ailelere yönelik yeni büyük sedan aracı LATİTUDE’ü tanıttı.renault gurubunun uluslar arası üst gam ürün yelpazesinide önemli ölçüde zenginleştiriyor.
Latitude,2010,2011yıllarında öncelikle Asya’daAfrikada,Rusyada,Türkiyede Körfez ülkelerinde,Avusturalyada ve Meksika’da pazara sunulacak.
Avrupa versiyonunun lansmanı Paris Otomobil fuarı sırasında yapıldı.2010 yılı Ekim ayı başından itibaren aşamalı olarak piyasaya sunulacak.
4.887 mm boya, 1.832 mm ene, 1.483mm yüksekliğe ve 2.762 mm aks mesafesine sahip olan otomobilin 477 litrelik bagaj hacmiyse bu büyüklükteki bir araç için biraz küçük kalmış.
Stepne istenmediği hallerde 511 litre bagaj hacmi sunan aracın arka koltukları 1/3, 2/3 oranında katlanabiliyor.
İç mekanda tanıdık Renault çizgilerine sahip olan otomobilin donanımında navigasyon sistemi, 8 hava yastığı, deri döşeme, hız sabitleme sistemi, elektrik ayarlı ön koltuklar, 3 bölgeli klima, iyonizer, 10 hoparlör, bir subwoofer ve USB girişi sunan Bose marka müzik sistemi ve masaj fonksiyonlu sürücü koltuğu gibi aksesuarlar standart veya opsiyonel olarak sunuluyor.

Ülkemizde üretilen fakat vergi yükü nedeniyle Renault’nun yurt içi satış listesinde bulunmayan Fluence 2.0’ın 2 litre hacimli benzinli motorunu giriş seviyesinde sunan araç 139 beygir güç, 191 Nm tork üretebilen bu üniteyi Fluence’ta olduğu gibi sürekli değişken oranlı otomatik şanzımanla (CVT) sunuyor.
İkinci benzinli ünite olan 2.5 litre hacimli v6 üniteyi Nissan’dan alan Renault, 177 beygir güç, 233 Nm tork üretebilen bu motoru 6 ileri vitesli otomatik şanzımanla eşleştirmiş. Bu iki benzinli modelin ortalama yakıt tüketimi sırasıyla 8.3 ve 9.7 litre/100 km olarak açıklanıyor.

Turbo Diesel motor seçeneklerini Laguna ile paylaşan otomobilin 2 litre hacimli Diesel modeli 150 ve 175 beygir gücünde iki versiyona sahip. İlk seçeneği 6 ileri vitesli otomatik şanzımanla sunulacak olan otomobilin 175 beygir gücündeki versiyonuysa 6 ileri vitesli manuel şanzımana sahip olacak.
3 litre hacimli v6 turbo Diesel motoru 240 beygir güç üretebilen Latitude, bu versiyonda da 6 ileri vitesli otomatik şanzımanı standart donanıma almış.

En büyük hacimli motoru 3.5 litre hacimli v6 benzinli ünite olan otomobil 3 litre hacimli turbo Diesel motorda olduğu gibi 240 beygir güç üretirken otomatik şanzımanını da mazot yakan kardeşiyle paylaşıyor.