Alman otomobil üreticisi VW’nin gerçek anlamda ilk safkan arazi aracı olarak tasarlanan Touareg’den sonra geliştirilen Tiguan modeli, 31 bin 500 euro’dan başlayan anahtar teslim satış fiyatlarıyla Türkiye’de de satışa sunuldu. İlk etapta 1.4 litre TSI 150 HP benzinli ve Tiptronic şanzıman seçeneğinin de sunulduğu 2.0 litre TDI 140 HP’lik dizel motor seçenekleriyle ithal edilmeye başlanan VW Tiguan, “Sport & Style”, “Track & Field” ile “Fun & Fuction” adı verilen 3 ayrı zengin donanım tipiyle satın alınabiliyor.

Sport & Style donanım paketli ve önden çekişli VW Tiguan 1.4 TSI 31 bin 500 Euro’dan başlayan anahtar teslim fiyatlarına sahip iken, aynı donanım ve motor özelliklerine sahip modelin dört tekerlekten çekişli versiyonu ise 33 bin 500 Euro’dan başlayan satış fiyatıyla dikkat çekiyor. En yüksek donanım seviyesi olan Fun & Function paketli ve 2.0 litre TDI motora ve Tiptronic şanzımana sahip VW Tiguan ise 48 bin 500 Euro’luk anahtar teslim satış fiyatıyla  binek Araç bayilerinde yerini alıyor.

VW Touareg’e göre daha kompakt çizgilere sahip olan ve VW’nin 14. model ailesi unvanına sahip Tiguan, Türkiye’ye biri benzinli toplam iki motor seçeneğiyle ithal ediliyor. 1.4 150 HP TSI motor seçeneğinde sadece 6 ileri manuel şanzıman standart olarak sunuluyor. Markanın 4MOTION kodlu 4×4 sisteminin standart olarak sunulduğu VW Tiguan 1.4 TSI, sadece Sport&Style donanım versiyonunda önden çekişli olarak da satın alınabiliyor. 2.0 litrelik 140 HP’lik yeni nesil common-rail teknolojili turbo dizel motor seçeneğinde Tiptronic şanzıman isteğe bağlı olarak sunulurken, 6 ileri manuel şanzıman ve 4×4 sistemi standart donanım kapsamında yer alıyor.

VW Tiguan 1.4 TSI, 192 km/s’lik son hıza ulaşabilirken, 0-100 km/s hızlanmasını 9.6 sn’de tamamlayabiliyor. Fabrika verilerine göre 100 km’de ortalama 8.4 litre yakıt tüketen 1.4 TSI motor, VW Tiguan’ın hem ekonomik hem performanslı kullanımına uygun bir çalışma karakteri sunabiliyor. 6 ileri manuel şanzımanlı VW Tiguan 2.0 TDI ise 7.2 litrelik ortalama yakıt tüketimi, 10.5 saniyede gerçekleşen 0-100 km/s hızlanma sonucu ve 186 km/s’lik son hız değerleriyle dikkat çekiyor. Tiptronic şanzımanla donatılan VW Tiguan 2.0 TDI ise statik konumdan 100 km/s’ye 10.7 sn’de ulaşırken, 100 km’deki 7.5 litrelik yakıt tüketim değerine sahip olmasıyla boy gösteriyor.

Sport & Style”, “Track & Field” ve “Fun & Function” adı verilen 3 farklı donanım paketiyle satışa sunulan VW Tiguan’ın baz donanım versiyonundan itibaren zengin güvenlik ve konfor özelliklerine yer veriliyor. VW Tiguan’ın Sport & Style donanım paketinde ABS, ESP, EDS, EDTC, ASR, 6 adet havayastığı, Auto Hold fonksiyonu, elektrikli ön ve arka camlar, MP3 özellikli Radyo-CD çalar müzik sistemi, klimatronik (tam otomatik klima), yüksekli ayarlı spor ön koltuklar elektromekanik park freni, karartılmış arka ve yan camlar, krom tavan rayları, ön sis lambaları ve park mesafe sensörleri standart olarak sunulacak.