egea-hatchback1jpg

Egea ailesinin ikinci üyesi hatchback karoserle satışa sunuldu. Üstelik tam da Fiat’tan bekleyeceğiniz üzere rakiplerine göre daha uygun fiyatlara sahip, ve yine üstelik bu sefer Fiat’tan beklemeyeceğiniz şekilde ilginç donanımlara sahip olarak satışa sunuldu. 2016 Yeni Fiat Egea Hatchback-HB fiyatı ve özellikleri yazımızda…

Ülkemizde sedan otomobillerden sonra en çok tercih edilen karoser tipi olan Hatcback’ler, ezber bozan yeni üyesine kavuşuyor. Geniş iç hacmi ve standart olarak sunduğu yüksek teknoloji ile yeni Fiat Egea Hatchback, Türkiye’de yollara çıktı ve fiyatları belli oldu.

1,4 litrelik 95 HP güç üreten Fire motor girişi oluştururken yine 1,4 litrelik 120 HP güç üreten T-Jet benzinli motor da performans arayanlara hitap ediyor. Dizel cephesindeyse 1,3 litrelik ve 1,6 litrelik iki motor var. Dikkatinizi çekmiştir, bunların hepsi bilindik makineler ve tamamı sadece manuel şanzımanla sunuluyor. Yeni bir motor için 1,6 litrelik hacme ve atmosferik beslemeye sahip benzinli motora bakmak gerekli. 110 HP güç üreten bu motor sadece 6 vitesli ve tork konvertörlü otomatik şanzımanla satılacak.  Güçlü dizelin de çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımana sahip versiyonu da satışa sunulmak üzere. Biz Egea HB’yi 1,6 litrelik dizelle kullandık. 120 HP güç üreten motor maksimum torku olan 320 Nm’yi de 1750 d/d’da kullanıma sunuyor. Bu veri kağıt üzerinde oldukça iyi ama 1750 d/d’nın altında motor ciddi bir tepkisizliğe sahip.

fiat-egea

Dinamik tasarımı, konforlu donanımı, göz alıcı detaylarıyla yeni FIAT Egea Hatchback cesur bir karakter ortaya koyuyor.

Yeni FIAT Egea Hatchback, 5 kişilik geniş yaşam alanı ve segmentinde rakipleri ile karşılaştırınca iddialı arka diz mesafesi ile sadece sürücüsü için değil, tüm yolcuları için benzersiz konfor ve ferahlık sunuyor.. 4,37 metrelik uzunluğu ya da 2,64 metrelik aks mesafesiyle sınıf ortalamalarında boyutlara sahip. Ülkemiz dışındaki tüm pazarlarda Tipo adıyla satılıyor.

2016 yeni Fiat Egea HB, ideal sürüş ergonomisi, diğer Fiat modellerinden ayrışan şık koltukları, 12 litrelik kabin içi saklama alanı ve kolayca erişilebilen kumanda elemanları ile konfor ve kullanışlılığı bir arada sunuyor.

Yeni Fiat Egea Hatchback, istepnesiz yani lastik tamir kiti olan versiyonlarda 440 litre bagaj kapasitesiyle segment standartlarını yeniden belirliyor.

Yeni Egea Hatchback, 200 km/s hıza kadar kaza riskini tespit ederek otomatik fren yapan “Çarpışma Önleme Sistemi” ya da öndeki araç ile arasındaki mesafeyi koruyan “Adaptif Hız Sabitleme Sistemi” gibi yolcu güvenlik teknolojilerini sınıfında ilk kez standart donanımlar arasında sunuyor.

Easy ile klasik bir başlangıç seviyesi donanım tablosu var. ESP ve 6 havayastığının yanısıra çok fonksiyonlu direksiyon, USB ve Bluetooth gibi donanımlar standart olarak sunuluyor. Urban isimli orta seviye donanım listesi ise beklenmedik misafirlere sahip. Adaptif hız sabitleyici (kendinden daha yavaş giden bir araca göre hızını ayarlayabilen radar destekli hız sabitleme sistemi, 1.4 Fire motorda sunulmuyor) ve otomatik acil durum freni standart donanıma dahil oluyor.

Uconnect™ multimedia sisteminin 7 inç boyutundaki HD tablet ekranında sunulan geri görüş kamerası ile tüm park manevraları artık daha kolay ve güvenli yapılabiliyor.

2016 Fiat Egea Hatchback-HB kaputunun altında sedan kardeşi gibi 95 bg güç üreten 1.4 litre benzinli, 95 bg güç üreten 1.3 litre dizel ve 120 bg güç üreten 1.6 litre dizel motorlar ile alınabilen Fiat Egea hatchback’ta 110 beygirlik otomatik vitesli 1.6 E-Torq benzinli motor seçeneği yerine, manuel şanzımanlı 120 bg güç üreten 1.4 T-Jet benzinli motora yer veriliyor. Easy Plus, Urban Plus ve Lounge Plus donanım paketleri ile sunulmaya başlanan yeni 2016 Fiat Egea Hatchback fiyatı sedan kardeşinden 2.500 TL daha yüksek bir satış fiyatı olan 53.900 TL’den başlıyor. 1.4 litre Fire motora sahip Easy Plus donanım seviyesi ile geçerli olan bu fiyat, dizel motor olan 1.3 litre multijet tercih edildiğinde 11 bin TL artarak 64.900 TL’ye çıkıyor. Urban Plus donanım seviyesinden itibaren tercih edilebilen 120 beygirlik 1.6 multijet motorun fiyatı ise 72.900 TL. Sadece en üst donanım seçeneği olan Lounge Plus ile alınabilen 1.4 T-jet 120 bg seçeneğine ulaşmanın bedeli ise 70.900 TL. Yakın bir zamanda 1.6 litre dizel motor ile otomatik şanzımanlı yeni Egea hatchback’te yollara çıkacak.

fiat-egea-resim