En ince detayına kadar özenle tasarlanan Kuga, akıllı 4×4 sistemi ve Euro NCAP 5 yıldızlı güvenlik ödülüyle unutulmaz bir sürüş keyfi sunuyor.
 Kuga ise tüm bu özelliklere PowerShift otomatik şanzıman teknolojisiyle kesintisiz sürüş keyfini ekledi. Üstelik FordKuga 6,8L/100km ile sınıfının en düşük yakıt tüketimini sunuyor,  Kuga’yla tanışmaya ne dersiniz
 Ford Kuga fark edilen kinetik tasarımı,tutkunu olacağınız  kinetik tasarımı sunuyor. Ford’un kinetik tasarımı, fark yaratan ön farlar, yüksek motor kaputu ve büyük ön ızgara ile başlayıp aerodinamik gövdeyi arkaya kadar takip ederek kararlı bir profil çiziyor. Belirgin çamurluklar ve kaslı omuz çizgisi, araç durduğunda bile hissedebileceğiniz bir enerji yayıyor. Hem asfalt yollar hem de off-road kullanım için tasarlanan Kuga, kendini göstermekten hiç çekinmiyor. Kuga’nın çekim gücüne meydan okunamaz.

Kuga’nın “akıllı” Haldex dört tekerlek çekiş sistemi, sürüş koşullarını sürekli kontrol ederek yola mükemmel uyum sağlamanın yanı sıra engelleri aşmak için hangi tekerleğe ne kadar güç iletmesi gerektiğine kendisi karar verir. Böylece sınıfının lideri yol performansı ve kullanım rahatlığı ile birlikte mükemmel off-road yetenekleri ve sıra dışı yakıt ekonomisi sunar.Kuga’nın içinde bulunan bir dizi yeni ve heyecan verici teknoloji hayatınızı kolaylaştırır. Kuga’nın iç tasarımında, size daha fazla güvenlik, konfor ve sürüş keyfi sunmak üzere çok çeşitli teknolojiler bulacaksınız. Buzlanmayı engelleyen ön cam rezistanslı ve infrared özellikli ön camlar, FordPower güç düğmesi, ısıtmalı ön koltuklar ve daha bir çok farklı özellik… Kuga’nın dışındaki başarı içindeki değerin yansıması olarak karşınıza çıkıyor ve böylece rakiplerinden ayrışıyor.