VW’nin B segmentindeki başarılı temsilcisi Polo’nun yeni versiyonu önümüzdeki ay Cenevre’de görücüye çıkıyor. Aracın yollara çıkma tarihi ise 2011.

TSI motor kompakt yedi vitesli bağlantılı, çift kavramalı DSG şanzıman kanalları ön aks ile sürücü söyledi. Ayrıca, diferansiyel, geliştirilmiş çekiş ve kullanımı için elektronik bir çapraz aks çekiş kontrol sistemi ile donatılmıştır. XDS sistem elektronik sınırlı kaymalı diferansiyel (EDL) standart ESP sisteminin bir parçası olan işlevsel bir uzantısıdır.

yanıtları keskinleştirmek için, Polo GTI ve yaylar yeni özelliğe sahip olup, amortisörler hangi sonuçlar konvansiyonel Polo göre 15 mm daha düşük sürüş yüksekliği.

onun Golf GTI kardeş gibi, Polo GTI önemli estetik değişiklikler içerir. Derin bir airdam özelliğine sahip yeni ön tampon yatay kırmızı şeritler ve basit bir GTI rozet ile bir honeycombe ızgara eleman katılır. Yeni far üniteleri LED farları seçeneği ile tam Polo GTI görkemli bir yeni bir görünüm kazandırıyor.

Ileri geri, ince bir eşik uzantısı ise arka yeni arka tampon küçük bir difüzör ve krom egzoz uçlu bir çift özellikleri de vücudun alt kenarı sarar. Polo yaka kartı basit bir ‘GTI’ versiyonu ile değiştirilir.

Son olarak, 17 inç jantlar bu Golf GTI takılı aynı bir dizi kırmızı fren kaliperleri bir set ile birlikte bulunur.

Değişiklikler tartan trim bitmiş kırmızı dikişli, alüminyum pedallar ve yeni, ağır spor ön koltuklar takviye zıt revize çevirir, yeni, düz dipli GTI direksiyon simidi küçük vites kollarına tam ve Polo GTI içinde devam ediyor. Ince kaplama siyah headliner şimdi siyah bitmiş ise orta konsolda kapsar parlak.

Aracın kalbinde 1.4 litrelik bir TSI motor bulunuyor. Motorun kullandığı kompresör 0-3000 devir aralığında çalışıyor. Bu devirden soyra bayrağı turbo teslim alıyor. Sonuç olarak 6200 devir/dakikada 170 beygir güç ve 2000 devir/dakikada 250 Nm tork elde ediliyor, bu da 1184 kg boş ağırlıkla bir araya gelerek Volkswagen Polo GTI’nin sıfırdan 100 km/s’ye 6.9 saniyede çıkmasını ve 227 km/s azami hıza ulaşmasını sağlıyor.

 

Performansa bu kadar odaklanılmış olmasına rağmen yeni VW Polo GTI kombine döngüde 100 km’de yalnızca 6 litre yakıt tüketiyor ve sadece 139 gr/km CO2 salıyor.

TSI motor gücünü ön tekerleklerden, yedi vitesli, çift debriyajlı DSG şanzıman ile aktarıyor. Ek olarak, Volkswagen Polo GTI daha iyi çekiş ve yol tutuşu için XDS diferansiyelle donatılmış. XDS sistemi standart ESP sisteminin bünyesindeki elektronik sınırlı kaymalı diferansiyelin (EDL) bir uzantısı.

Volkswagen Polo GTI’ye tepkileri keskinleştirmek için yeni yaylar ve amortisörler takılmış, böylece sürüş yüksekliği standart bir VW Polo’ya göre 15 mm azalmış.