Yeni Passat tüm yenilikleriyle şimdiden rakiplerine fazlasıyla gözdağı veriyor. Yeni Volkswagen Passat ‘ın 2011 sonunda 2012 model olarak satışa sunulması bekleniyor. Bir yıl sonra station-wagon modeli pazarda yerini alırken bunu daha sonra yüksek performanslı Passat R36 versiyonu takip edecek.

Volkswagen’in 2010 yılının Yeşil Motoru ödülüne sahip BlueMotion Technology motorlarının görev yapmaya başladığı yeni Passat’ta mevcudunda olduğu gibi Trendline, Comfortline ve Highline olmak üzere üç farklı donanım seviyesi bulunacak. Start/Stop ve Fren Enerjisi Geri Kazanım Sisteminin standart olarak sunulduğu yeni Passat, Şehiriçi Fren Asistanı gibi teknolojileri de bünyesinde barındırıyor.

Elektronik Park Freni’nin ise bir düğmeyle çalıştırıldığı yeni Passat’ta, opsiyonel olarak sunulan Adaptif Hız Sabitleyici (ACC) ve Şehiriçi Fren Asistanı sistemleri ise küçük dalgınlıklar  nedeniyle şehir içi kullanımlardaki öndeki araca çarpmaları ortadan kaldırıyor.

Passat ‘ta 280 beygir gücünde 3.0 litrelik bir yeni V6 motor görev yapacak. Bu motorun hibrid versiyonu üzerinde de çalışılıyor. Ayrıca 300 beygirlik bir dizel motor 8 kademeli DSG şanzımanla aracın dört çeker versiyonunda satışa sunulacak.

Yeni Passat, 105 ile 170 beygir gücü arasında 1.4 TSI, 1.6 TDI, 2.0 TDI ve 2.0 TDI motor seçeneklerine sahip, araçta bütün motor seçeneklerinde yakıt tüketiminin ve emisyon çıkışlarının düşürüldüğü Bluemotion teknolojisine sahip olacak yeni Passat biri benzinli olmak üzere 3 farklı motor seçeneğiyle Türkiye yollarına çıkacak. Yeni Passat, BlueMotion Technology ile donatılmış 122 beygir gücündeki 1.4 TSI benzinli, 105 beygir 1.6 TDI ile 140 ve 170 beygir 2.0 TDI dizel motor seçeneklerine sahip. Yeni Passat’ta yer alan 7 ileri çift debriyajlı Tiptronik DSG şanzıman ise 1.6 dizel motor dışında tüm versiyorlarda yer alıyor.

Yenİ Passat’ın değişimi ön yüzünün VW ailesiyle aynı hatlara sahip olmasıyla kendini belli ediyor. Araç rakamsal olarak enine, boyuna ve dikine büyürken, arka koltuklar diz mesafesi gibi bölgelerde de daha geniş alan sunmaya başlamış. Yeni araçtaki değişimler, motor seçenekleri ve teknolojilerde kendini daha çok belli ediyor.

 51.900 TL’lik başlangıç fiyatıyla satılan yeni Passat’ta 3 donanım paketi sunulurken, 1 benzinli 2 de dizel motor seçeneği sunuluyor.